پیراهن یکی از لباس های پر کاربرد در میان آقایان است و هر مردی به طور متوسط در سال ۴ تا ۵ پیراهن خریداری می کند به همین دلیل چون مردان هزینه ی زیادی را صرف خرید پیراهن می کنند تمایل دارند پیراهنی که خریداری می کنند هم پارچه ی مطلوب و با کیفیتی داشته باشد و هم کیفیت دوخت مناسبی داشته باشد. با توجه به تعداد بالای فروش پیراهن در سال بنابراین تقاضا برای دوخت پیراهن نیز بالاست، اگر شما هم جزو افرادی هستید که در حرفه ی خیاطی فعالیت می کند و تصمیم به دوخت پیراهن دارید باید چند نکته را در مورد رسم الگوی پیراهن مردانه بدانید. ما در روچی قصد داریم شما با این نکات در قالب آموزش رسم یک الگوی پیراهن مردانه آشنا کنیم، پس در ادامه ی این آموزش با ما همراه باشید.

نکات مهم ترسیم الگوی پیراهن مردانه

گام اول: اندازه گیری

اولین گام در رسم الگوی پیراهن مردانه اندازه گیری است، اندازه هایی که برای رسم الگوی پیراهن مردانه نیاز است شامل اندازه های فرعی و اصلی می شود، اندازه های اصلی که برای اندازه گیری نیاز است عبارتند از: قد، دور کمر، دور مچ، دور گردن، قد آستین با سر شانه، دور باسن و دور سینه.

اندازه های فرعی که در رسم الگوی پیراهن مردانه نیاز است عبارتند از: گشادی کف حلقه، تیره ی پشت، قد پیراهن، خط باسن، بلندی بالاتنه جلو پشت، بلندی خط حلقه و اندازه های پیراهن.

نکته ای که در این گام باید به آن توجه داشته باشید این است که اندازه های اصلی اندازه هایی هستند که از طریق اندازه گیری بدست می آیند، در حالی که اندازه های فرعی اندازه هایی هستند که از طریق محاسبات و بر اساس اندازه های اصلی بدست می آیند.

پس نیاز است پس از گرفتن اندازه های اصلی، اندازه های فرعی را با محاسبات بدست آوریم.

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

گام دوم: شروع رسم الگوی پیراهن مردانه

روی کاغذ الگو نقطه ای در سمت راست و بالای صفحه ی الگو می گذاریم و آن را نقطه را نقطه ی یک می نامیم. سپس به اندازه ی بلندی خط حلقه از نقطه ی یک پایین می آییم و به نقطه ی ۲ می رسیم. در مرحله ی بعدی از نقطه ی یک به اندازه ی بلندی بالاتنه پایین می آییم و به نقطه ی ۳ می رسیم.

بعد از نقطه ی یک به اندازه ی بلندی خط باسن پایین می آییم و به نقطه ی ۴ می رسیم. سپس از نقطه ی ۱ به اندازه ی خط لباس پایین می آییم و به نقطه ی ۵ می رسیم، نقاط به دست آمده یعنی نقاط ۲، ۳، ۴ و ۵ را به سمت چپ گونیا می کنیم.

سپس از نقطه ی ۲ به اندازه ی پیراهن به سمت چپ رفته و به نقطه ی ۶ می رسیم، بعد نقطه ی ۶ را تا پایین گونیا می کنیم.

از نقطه ی ۶ به اندازه ی نصف گشادی حلقه به سمت راست حرکت می کنیم و به نقطه ی ۷ می رسیم، بعد نقطه ی ۷ را به سمت بالا گونیا می کنیم. از نقطه ی ۷ به اندازه ی یک چهارم بلندی خط حلقه به سمت بالا حرکت می کنیم و به نقطه ی ۸ می رسیم. سپس دوباره به نقطه ی یک باز می گردیم و به اندازه ی یک ششم دور گردن از نقطه ی ۱ به سمت چپ می رویم به نقطه ی ۹ می رسیم.

از نقطه ی ۹ به اندازه ی ۲ سانتی متر بالا می رویم و به نقطه ی ۱۰ می رسیم، سپس نقطه ی ۱۰ را به نقطه ی یک وصل می کنیم. حال نوبت به نقطه ی ۱۱ است، نقطه ی ۱۱ را طبق الگوی پیراهن مردانه مشخص می کنیم و از نقطه ی ۱۱ به اندازه ی دو سانتی متر بالا می رویم و به نقطه ی ۱۲ می رسیم.

پس از اتصال نقطه ی ۱۰ و ۱۲، از سمت نقطه ی ۱۲ خط را امتداد می دهیم. سپس از نقطه ی ۸ به اندازه ی ۱٫۵-۱ سانتی متر به سمت چپ می رویم و به نقطه ی ۱۳ می رسیم. بعد از نقطه ی ۱ بر اساس این که یقه کیپ است یا حالت اسپرت دارد، به اندازه  یک ششم دور گردن برای یقه های کیپ و به اندازه ی یک ششم به علاوه ی نیم سانتی متر برای یقه های اسپرت، به سمت پایین می آییم و به نقطه ی ۱۴ می رسیم.

سپس با استفاده از خط چین نقطه ی ۱ را به نقطه ی ۸ وصل می کنیم روی این خط به اندازه ی یک ششم دور گردن جلو می رویم و به نقطه ی ۱۵ می رسیم. طبق الگو نقطه ی ۱۰ را به نقاط ۱۴ و ۱۵ وصل می کنیم، با این کار طوق گردن جلو را رسم می شود.

پس از رسم طوق گردن به سراغ نقطه ی ۱۲ می رویم و به اندازه ی ۲ سانتی متر به طرف چپ می رویم و به نقطه ی ۱۶ می رسیم. از نقطه ی ۶ به اندازه ی ۳ تا ۵ سانتی متر پایین می آییم و به نقطه ی ۱۷ می رسیم.

حال برای رسم حلقه آستین طبق الگو نقطه ی ۱۶ را به نقطه ی ۱۶ و ۱۷ وصل می کنیم. سپس از نقطه ی ۱۷ به مرکزیت نقطه ی ۱۳ به سمت راست پرگاری می کنیم. بعد از نقطه ی ۱۷ براساس چاقی و یا لاغری فرد، روی خط پرگاری به اندازه ی ۲ تا ۳ سانتی متر جدا می کنیم و به نقطه ی ۱۸ می رسیم. طبق الگو نقطه ی ۱۸ را به خط هلالی شکل ۱۳-۱۷ متصل می کنیم.

برای این که نقطه ی ۱۹ را مشخص کنیم از نقطه ی ۱۰ روی خط کج به اندازه ی خط آستین با سرشانه جدا می کنیم تا به نقطه ی ۱۹ برسیم. سپس برای پیلی دم دست از نقطه ی ۱۹ به اندازه ی نصف دور مچ به علاوه ی سه سانتی متر به طرف پایین گونیا کرده تا به نطقه ی ۲۰ برسیم. در نهایت با خطی صاف نقطه ی ۲۰ را به نقطه ی ۱۸ متصل می کنیم.