کت و شلوار، به عنوان پوششی رسمی برای آقایان محسوب می‌شود که انتخاب نادرست آن می‌تواند ظاهری نامرتب از آن‌ها به نمایش بگذارد. در حالت کلی کت شلوار مناسب می‌تواند شما را فردی منظم، خوش استایل و البته خوش پوش نشان دهد.

این مسئله به خوبی اهمیت انتخاب کت و شلواری مناسب اندام شما را نشان می‌دهد. این موضوع را هم در نظر داشته باشید که صرفا با پرداخت پول بیشتر نمی‌توانید لباس مناسب خود را خریداری کنید؛ بلکه تنگ  و گشادی و اندازه لباس اهمیت زیادی در تناسب آن روی بدن شما دارد. در این نوشتار نکات اصولی دوخت، خرید و انتخاب کت شلوار مناسب را بیان می‌کنیم. در ادامه همراه ما بمانید.

کت شلوار مناسب شما چه خصوصیاتی دارد؟

در حال حاضر مرسوم شده است که کت و شلواری با اندازه تنگ‌تر از حد معمول انتخاب می‌شود. ولی فراموش نکنید که در هر صورت باید کت‌وشلوار اندازه مناسبی داشته باشد و به خوبی روی تن بنشیند. همچنین نباید پاچه شلوار، بلندی کت، بلندی آستین و… بیش‌ازحد تنگ و یا گشاد باشد. به همین دلیل در ادامه به تمامی این موارد اشاره می‌کنیم تا بتوانید کت‌وشلواری با اندازه و سایز دقیق و متناسب با اندام خود داشته باشید.

شانه

در کت و شلوار باید شانه‌ها به صورت کاملا صاف و با ایستایی زیاد قرار بگیرد. درز آستین در قسمت سرشانه باید دقیقا در امتداد استخوان شانه قرار بگیرد. اگر این درز به سمت گردن متمایل شود و یا اینکه از شانه آویزان شود، به خوبی روی تن نمی‌نشیند و جلوه‌ای موج‌دار و همراه با چین و چروک از سرشانه به نمایش می‌گذارد. علاوه بر آن پدهایی که در شانه قرار می‌گیرند باید مسطح و صاف باشند و دقیقا موازی با درز آستین باشند. در غیر این صورت لباس نمای خوبی نخواهد داشت و موقع پوشیدن آن احساس راحتی نیز نخواهید کرد.

آستین کت شلوار

این قسمت از کت و شلوار بسیار مهم است. بلندی و یا کوتاهی آستین شما را شلخته نشان می‌دهد. برای داشتن کت شلوار مناسب، نباید قد و طول آستین از انگشت شست پایین‌تر قرار بگیرد. ممکن است نتوانید اندازه دقیق آن را تشخیص دهید. در این حالت می‌توانید به پیراهنی که پوشیدید توجه کنید. سعی کنید آستین پیراهن حدود 2 سانتیمتر از زیر کت مشخص باشد.

پیشنهاد ما به شما، خرید کت مردانه از پوشاک شمس است!

بلندی کت

باید قد کت دقیقا موازی و در راستای قد آستین باشد. به عبارت دیگر تصور کنید که پشت کت یک خط صاف و مستقیم باشد، باید انتهای کت روی باسن قرار بگیرد و از آن پایین‌تر نباشد. علاوه بر آن قد کت نباید بلندتر از قد آستین باشد؛ بلکه باید بتوانید با انگشت به خوبی زیر کت را لمس کنید.

سایز کت

تنگ و یا گشاد بودن کت چهره‌ای نامرتب و ناموزون از شما به نمایش می‌گذارد. هنگامی که دکمه کت را می‌بندید، نباید دکمه‌ها به سختی بسته شوند و با اینکه آن‌قدر کت گشاد باشد که فضای زیادی ایجاد شود. همچنین قسمت پایینی کت نباید روی باسن تنگ باشد. به همین دلیل بعد از پرو کت، یک‌بار دکمه‌ها را ببندید و بنشینید. با این کار میزان تنگی و گشادی کت در قسمت دکمه‌ها و پایین کت مشخص می‌شود.

سایز شلوار

برای انتخاب یک شلوار مناسب نکات مختلفی را باید در نظر بگیرید. یکی از این موارد بلندی قسمت انتهایی شلوار است. این قسمت نباید به قدری بلند باشد که کاملا روی کفش را بگیرد. همچنین کوتاه بودن قد آن ظاهری متفاوت و گاهی اوقات ناتوان در انتخاب لباس مناسب از شما به نمایش می‌گذارد. بهترین کار برای اندازه‌گیری دقیق قد شلوار، پوشیدن کفش مورد نظر شما است. بعد از پوشیدن کفش، باید قسمت انتهایی شلوار دقیقا بالای کفش قرار بگیرد تا اندازه آن درست باشد.

در کنار قد و بلندی شلوار، تنگی و گشادی آن هم اهمیت دارد. این مسئله در قسمت پشت شلوار خود را نشان می‌دهد. بعد از پرو شلوار، توجه کنید که در قسمت زیر باسن لباس جمع و یا کشیده نشده باشد. هر کدام از این موارد می‌تواند ظاهری شلخته در شلوار ایجاد کند.

دکمه

شاید تصور کنید که دکمه‌ها چندان اهمیت ندارند؛ در حالی که چنین نیست. سه مدل مختلف کت سه دکمه، دو دکمه و یک دکمه‌ای در بازار موجود است که هر کدام استایلی متفاوت از شما نشان می‌دهد. البته کت‌های سه دکمه‌ای قدیمی به نظر می‌رسند و چندان مناسب جوانان نیست. اما افراد با قد بلند می‌توانند از آن استفاده کنند؛ زیرا اندامشان متناسب‌تر به نظر خواهد رسید.

کت‌های امروزی بیشتر دو دکمه دوخته می‌شوند و گزینه مناسبی برای مردان بلندقد با اندام کشیده است. همچنین اگر به دنبال نشان دادن ظاهری مدرن و خاص هستید، کت یک دکمه‌ای انتخاب کنید.